Benzyna w cenie 2 zł za litr ? Tak, ale…

 
Benzyna w cenie 2 zł za litr ? Tak, ale… bez podatków. Aktualnie podatki stanowią ponad połowę ceny benzyny, przez co jej cena na stacjach paliw jest tak wysoka. Nie mają na to żadnego wpływu ceny ropy naftowej na rynkach światowych, ani zbytnio także marże poszczególnych stacji.
 

Koszt produkcji jednego litra benzyny to 1,75 zł

 
A co dzieje się z resztą, gdy marża wynosi zazwyczaj około 0,37 zł ? Podatki – to prosta odpowiedź na to pytanie. Średnia cena benzyny w styczniu bieżącego roku to 4,77 zł – mówimy oczywiście o benzynie 95-oktanowej. Łatwo można więc policzyć, że pozostałe 2,65 zł to podatki takie jak opłata emisyjna, opłata paliwowa, VAT oraz akcyza. Co ciekawe, procentowo najwięcej do budżetu państwa trafia z tankowania właśnie benzyny.

 

Struktura cen paliw opublikowana przez POPiHN

 
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego opublikowała aktualną strukturę cen detalicznych paliw na rynku polskim. Uwzględnia ona także opłatę emisyjną, która od 1 stycznia jest doliczana do cen oleju napędowego oraz benzyny. Wynosi ona 8 groszy od ceny netto litra paliwa.
 

 
Widać tutaj jasno, że cena netto oraz marża stanowią zaledwie 45% ceny jaką widzimy na stacjach paliw. Trzeba przyznać, że pozostałe 55%, które ulatnia się do Państwa to przynajmniej w moich oczach delikatna przesada. Zwłaszcza, że polityka rządu, który wprowadził kolejny podatek do paliwa jasno wskazuje, że sytuacja na polskim rynku paliwowym szybko się nie zmieni.
 Jak jest na Zachodzie ?

 

Wielu z Was powie zapewne, że na Zachodzie paliwo jest jeszcze droższe jak u nas – okej, można się z tym zgodzić. Weźmy jednak pod uwagę, że średnia zarobków w Niemczech to 3441 euro, czyli ok. 14 tys zł. W Polsce średnia zarobków wynosi ok. 4 600 zł do 5 000 zł. Przypomnę – jest to średnia. Szybko to podliczmy… Niemiec za swoją wypłatę jest w stanie kupić po aktualnej cenie 1,33 euro / litr blisko 2600 litrów benzyny. Przeciętny Polak może sobie pozwolić co najwyżej na ok. 40% z tego, czyli niespełna 1050 litrów. Warto podkreślić, że kolejne podatki doliczane do ceny paliwa przekładają się na wzrost cen transportu, co z kolei wiąże się z podwyżkami w niemal każdym sektorze gospodarczym.

 

 


 

Adrian Mikołajczyk
 
 
 
 
Benzyna w cenie 2 zł za litr ? Tak, ale… | Nowy podatek w cenie benzyny | Opłata emisyjna | Struktura cen paliw w Polsce