Czy naprawa samochodu marki Fiat jest droga ?

 

Samochody marki Fiat w ostatnim czasie wyrobiły sobie bardzo pochlebną opinię wśród użytkowników. Prosty, ale nowoczesny design, atrakcyjna cena oraz stosunkowo dobra trwałość toatuty, którymi zaimponowały już tysiącom Polaków. Złośliwi twierdzą jednak, że pod niską ceną kryje się wiele mankamentów oraz wysokie koszty serwisowania.
 

Autoryzowana stacja obsługi – części eksploatacyjne

 

Zacznijmy od podstaw. Koszt wymiany kompletu filtrów oraz oleju wraz z przeglądem samochodu w ASO Fiat wynosi średnio od 380 do 700 zł. Każdy serwis ma swój cennik, a przed oddaniem samochodu najlepiej skontaktować się przynajmniej z kilkoma najbliższymi stacjami obsługi.
Dla porównania w koreańskiej, ostatnio równie popularnej Kii podobny serwis to koszt od 800 do 1300 zł. W Volkswagen także nie będzie tanio – od około 750 do 900 zł. Jeszcze droższe okazuje się serwisowanie samochodów marki Toyota oraz Mitsubishi, gdzie za podobną usługę trzeba zapłacić nawet do blisko 2000 zł.
 

Po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów zazwyczaj trzeba także wymienić klocki hamulcowe, które stanowią bardzo istotny element bezpieczeństwa w każdym samochodzie. Oddając samochód do jednego z katowickich ASO Fiat usługa serwisowa wraz z oryginalnymi klockami będzie kosztować dokładnie 370 zł. W Maździe koszt samej robocizny to 250 zł, a oryginalne klocki kosztują około 300 zł. Pozostała jeszcze Kia – tutaj za całość zapłacimy od 420 do nawet 700 zł.
 

Części zamienne – Fiat, Kia, Mazda i Audi

 

Po okresie gwarancyjnym wielu użytkowników decyduje się na serwisowanie swoich pojazdów w niezależnych serwisach, które nie zawsze posiadają własne sklepy z częściami. Często więc zakup części należy właśnie do właściciela pojazdu. W porównaniu cen części zamiennych weźmiemy pod uwagę klocki hamulcowe, cewki zapłonowe w silnikach benzynowych oraz wtryskiwacze w silnikach diesla.
 Za przykładowe egzemplarze samochodów służyć będą: Fiat Tipo II 1.4 95 KM oraz 1.6 MultiJet 120 KM, Kia Cee’d II 1.4 100 KM oraz 1.6 CRDI 110 KM, Mazda 3 III 1.5 100 KM, a także Audi A3 8V 1.4 TFSI 150 KM.
 

Klocki hamulcowe TRW
 

Fiat Tipo – 274 zł
Kia Cee’d – 238 zł
Mazda 3 – 261 zł
Audi A3 – 282 zł
 

Cewka zapłonowa
 

Fiat Tipo – Valeo – 137 zł
Kia Cee’d – Bremi – 207 zł
Mazda 3 – Meat & Doria – 167 zł
Audi A3 – Bremi – 120 zł
 

Wtryskiwacz
 

Fiat Tipo – 1150 zł
Kia Cee’d – 1534 zł
 

Drogo czy nie ? Podsumowanie

 

Generalnie śmiało można powiedzieć, że naprawa Fiata nie należy do najdroższych. ASO oferują stosunkowo atrakcyjne ceny, co umożliwia profesjonalny serwis bez nadwyrężania budżetu. Części zamienne są w różnych cenach, niektóre produkty są tańsze, a inne droższe, ale warto powiedzieć, że są to ceny dla najnowszych modeli. Starsze modele otwierają znacznie szerszy rynek części zamiennych, dzięki czemu koszty serwisowania są niższe. Pojazdy marki Fiat cieszą się ogromną popularnością, a model Tipo jest tego chyba idealnym przykładem.
 

A Wy co sądzicie o cenach części do Fiata ? Piszcie w komentarzach na Facebook’u!

 

Adrian Mikołajczyk
 
 
 
 
Naprawa Fiat, Tipo II 1.4 95 KM, części Tipo, ASO Tipo, serwis gwarancyjny, ciekawe samochody