Samochodem do Chorwacji

 
Samochodem do Chorwacji – wakacje już wkrótce, a Chorwacja to państwo, do którego nasi rodacy wybierają się bardzo często. Na co zwrócić uwagę, gdy jedziemy tam samochodem ? Jakie są przepisy na Chorwacji ? Którą trasę wybrać ? Jak nie zapłacić mandatu i na co uważać ? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
 

Kilka popularnych tras na Chorwację

 
1. Słowacja, Austria, Słowenia
 
Koszt autostrad (nie wliczając Chorwacji): ok. 83 / 147 / 212 zł – w zależności od wybranej trasy i długości pobytu.
 
Pierwsza z tras – chyba najbardziej popularna dla osób z południowej części Polski przebiega przez Słowację, Austrię i Słowenię. Jest to całkiem przyjemna trasa – w zdecydowanej większości jedziemy autostradami. Kierujemy się najpierw do słowackiej Żyliny, później na Bratysławę, Wiedeń oraz Graz. Na Słowenii mamy do wyboru dość drogą winietę lub ominięcie autostrady (którą jedzie się ledwie ok. 50 km) – w następnym artykule pokażę Wam, jaką trasę wybrać, aby uniknąć opłat. Wjeżdżając na Chorwację najpierw kierujemy się na Zagrzeb, a później już w zależności do jakiego regionu się wybieramy.

 

 
2. Czechy, Austria, Słowenia    
Koszt autostrad (nie wliczając Chorwacji): ok. 156 / 221 zł – w zależności od długości pobytu
 
Trasa podobna do tej powyżej, z tym że omijamy Słowację, na rzecz Czech. Droga podobna – głównie wybierana przez osoby z województwa dolnośląskiego czy generalnie zachodniej Polski. Największą przeszkodą w każdej z tych tras jest przekroczenie granicy Chorwackiej, na której odbywają się kontrole – w sezonie często można przez to stać w kilkugodzinnych korkach.
 
3. Słowacja, Węgry
 
Koszt autostrad (nie wliczając Chorwacji): ok. 93 zł / 113 zł – w zależności od długości pobytu.
 

Wydawać by się mogło, że jest to najprostsza i przez wielu polecana trasa. Ja niestety nie podzielam tego zdania – Węgry zdecydowanie nie należą do krajów, w których jeździ się przyjemnie. Drogi może i są całkiem niezłej jakości, ale znaczna ilość ograniczeń – nawet w obszarach leśnych do 50 km/h i równie liczne kontrole prędkości sprawiają, że droga ta jest dość uciążliwa. Trzeba też bardzo uważać – samemu niestety udało mi się złapać dwa mandaty właśnie na Węgrzech – droga w środku lasu, ograniczenie do 50 km/h, a mój licznik wskazywał niespełna 70 km/h w obydwu przypadkach. Dwa mandaty, każdy na wysokość 30 000 forintów węgierskich, co dało w przeliczeniu kwotę ok. 1000 zł. 

Jazda po Chorwacji – przepisy i zasady

 
Generalnie styl jazdy na Chorwacji jest bardzo podobny do naszego. Przepisy są, ale kiedy nie ma kto ich kontrolować, to mało kto ich przestrzega. Chorwaci nie jeżdżą powoli, ale znają miejsca, w których są fotoradary lub kontrole prędkości – dlatego też często ostro hamują 🙂 Samochody z reguły parkuje się na parkingach, ale wiele osób stawia je tam dosłownie wszędzie. Trzeba na to uważać, ponieważ w regionach turystycznych policja kontroluje takie zachowania. Ceny parkingów zazwyczaj oscylują w granicach 3-5 HRK za godzinę, czyli ok. 1,8 – 3 zł. Jest też wiele darmowych parkingów.
 

 
Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości to jest chyba bez niespodzianek. W terenie zabudowanym 50 km/h, w niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h oraz na autostradach 130 km/h – chyba, że inaczej wskazują znaki. Warto pamiętać, że w obowiązkowym wyposażeniu samochodu wg. chorwackich przepisów powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, zapasowe żarówki, apteczka oraz trójkąt.
 

 
Wielu z Was może zainteresować temat alkoholu – okazuje się, że Chorwaci są tutaj bardziej tolerancyjni. Dopuszczalna ilość to 0,5 promila, ale uwaga – nie dotyczy to kierowców, którzy mają mniej niż 25 lat oraz kierowców zawodowych. Ci muszą mieć 0,00 🙂
 

Winiety i opłaty za drogi

 
Wyjazd samochodem do Chorwacji nie obejdzie się bez opłat za drogi. W zależności od trasy, którą wybierzemy będą one różne. Na Słowacji za 10-dniową winietę zapłacimy 10 euro, w Austrii 9,2 euro, natomiast na Słowenii do wyboru mamy winietę 7-dniową za 15 euro lub 30-dniową za 30 euro. W Czechach za winietę 10-dniową zapłacimy 310 Kč, czyli ok. 52 zł. Do wyboru są też Węgry, gdzie tygodniowa winieta kosztuje 3500 forintów, czyli ok. 50 zł, natomiast miesięczna 4780 forintów – ok. 69 zł. W samej Chorwacji nie obowiązują winiety, ale system opłat podobny jak w Polsce. Jadąc od strony Słowenii do Zadaru zapłacimy 169 HRK, natomiast jadąc od strony węgierskiej 181 HRK. Daje to w przeliczeniu ok. 105 lub 112 zł w jedną stronę. Jadąc do Splitu od strony słoweńskiej zapłacimy 229 HRK, a od węgierskiej 247 HRK. W przeliczeniu: ok. 142 lub 153 zł.
 
Więcej informacji o wyjeździe samochodem do Chorwacji już wkrótce w kolejnych artykułach.
 
Masz pytanie związane z tym artykułem ? Napisz do Nas na Facebook’u !
 

Winiety Słowacja 2019

 

 
 
 
POMOC W ZAKUPIE PEWNEGO SAMOCHODU – SPRAWDZIMY KAŻDY SAMOCHÓD